Македонски Јазик VII одделение
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сложени форми со помошниот глагол има

Go down

Сложени форми со помошниот глагол има Empty Сложени форми со помошниот глагол има

Post  Viktor Krstevski Sun Dec 21, 2008 12:08 pm

Сложени форми со помошниот глагол има

Со помош на помошниот глагол има се утврдува еден момент (на соопштувањето или некој минат или иден момент) до кој се сведува извршеноста на едно дејство или претпоставката за неговото извршување: имам дојдено значи дека дејството е извршено воопшто во минатото до моментнтов на соопштувањето; имав дојдено значи дека дејството се извршило до еден одреден момент во минатото; ќе имам дојдено значи дека се претполага извршувањето на дејството пак до одреден момент во идноста. Со времињата, во кои влегува л-формата од помошниот глагол, се предава прекажано дејство. Поради блискост во значењето, формите со има/нема и тие на минатото неопределено време можат да се заменуваат (временски нефиксирано дејство) (Се немаме видено две години = Не сме се виделе две години). Заменувањето не е вообичаено кога дејството поблиску се сврзува со одреден момент или период во минатото (Сум ти станал ноќеска. Не би одело “Ти имам станато ноќеска”).

* Примери:
* имам (немам) земено, влезено, носено, бегано; имаш (немаш) земено итн.
* имав (немав) земено итн.
* сум имал (немал) земено итн.
* ќе имам (не ќе имам, нема да имам) земено итн.
* ќе имав (не ќе имав) земено итн.
* ќе сум имал (нема да сум имал, не ќе сум имал) земено итн.
* (не) би (сум) имал земено итн.

Viktor Krstevski
Admin

Posts : 14
Join date : 2008-12-21

http://makedonski.board-directory.net

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum